Unofficial Election Results

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
Campaign_Results

Unofficial election results. Not all precincts in Benton County have been reported.

U.S. REPRESENTATIVE
AR DISTRICT 1

(27 of 30 Counties Reporting)
Scott Ellington (D) 39%
*Rick Crawford (R) 57%
Jessica Paxton(L) 2%
Jacob Holloway(G) 2%

U.S. REPRESENTATIVE
AR DISTRICT 2

*Tim Griffin(R) 55%
Herb Rule (D) 39%
Chris Hayes(L) 2%
Barbara Ward(G) 3%

U.S. REPRESENTATIVE
AR DISTRICT 3
(6 of 10 Counties Reporting)
*Steve Womack (R) 76%
Rebekah J. Kennedy (G)  16%
David Pangrac (L) 8%

U.S. REPRESENTATIVE
AR DISTRICT 4
(29 of 33 Counties Reporting)
Tom Cotton (R) 59%
Gene Jeffress (D)  37%
Bobby Tullis (L) 2%
J. Joshua Drake (G) 2%

AR CIRCUIT JUDGE
DIST. 4, DIV. 4
Cristi Beaumont 52%
Bob Lambert 48%

AR CIRCUIT JUDGE
DIST. 6, DIV. 11, SUBDIST. 6.2
Patti James 63%
John Hout 37%

AR COURT OF APPEALS
DISTRICT 1, POSITION 2
(11 of 12 Counties Reporting)
Phillip Whiteaker 53%
Jeannette Robertson 46%

HIGHWAY FUNDING
(66 of 75 Counties Reporting)
FOR 57%
AGAINST 43%

SALES TAX FINANCING
(60 of 75 Precincts Reporting)
FOR 43%
AGAINST 57%

MEDICAL MARIJUANA ACT
(66 of 75 Counties Reporting)
FOR: 49%
AGAINST: 51%

STATE HOUSE RACES
AR HOUSE DISTRICT 74
Jon Scott Eubanks (R) 72%
Daniel Wall (D) 28%

AR HOUSE DISTRICT 75
(1 of 2 Counties Reporting)
Charlotte Vining Douglas (R)  58%
Steven Breedlove (D) 42%

AR HOUSE DISTRICT 77
Stephanie Malone (R) 57%
Doris M. Tate (D) 43%

AR HOUSE DISTRICT 80
(1 of 2 Counties Reporting)
Jack W Norton (D) 43%
Charlene Fite (R) 57%

AR HOUSE DISTRICT 81
(1 of 2 Counties Reporting)
Justin T. Harris (R) 67%
Wolf Grulkey (D) 33%

AR HOUSE DISTRICT 82
Bill Gossage (R) 64%
Leslee Milam Post (D) 36%

AR HOUSE DISTRICT 84
Adella Gray (D) 45%
Charlie Collins (R) 54%

AR HOUSE DISTRICT 85
Paul Graham (R) 44%
David Whitaker (D) 56%

AR HOUSE DISTRICT 86
Brian Scott (R) 39%
Greg Leding (D) 61%

AR HOUSE DISTRICT 88
Randy Alexander (R) 65%
Edwin Sugg (D) 35%

AR HOUSE DISTRICT 89
Micah S. Neal (R) 64%
 Yessie Hernandez (D) 46%

AR HOUSE DISTRICT 95
(Early Voting Only)
Sue Scott (R) 62%
Mark Moore (I) 38%

AR HOUSE DISTRICT 97
Bob Ballinger (R) 56%
Robert “Butch” Berry (D) 44%

STATE SENATE RACES
AR SENATE DISTRICT 6
(3 of 4 Counties Reporting)
Gary Stubblefield (R) 56%
John Paul Wells (D) 44%

AR SENATE DISTRICT 7
Jon Woods (R) 65%
Diana Gonzales Worthen (D) 35%

AR SENATE DISTRICT 9
(3 of 4 Counties Reporting)
Bruce Holland (R) 56%
Tracy Pennartz (D) 44%

BENTON COUNTY

WET-DRY
(Paper Ballots Not Yet Counted)
FOR: 66%
AGAINST: 34%

COUNTY JUDGE
(Paper Ballots Not Yet Counted)
*Bob Clinard (R) 69%
Ronnie L Smith (I) 31%

JP DISTRICT 14
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Brent Meyers (R) 69%
Sean Barnes (D) 31%

CONSTABLE TOWNSHIP 3
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Sam Reyna (R) 67%
David Ibarra (D) 33%

DISTRICT COURT JUDGE
FIRST DISTRICT, DIVISION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Ray Bunch 56%
VIctoria Morris 44%

NWACC ZONE 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Jim Parsons 50%
Scott Grigsby 50%

NWACC ZONE 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Dr. David Wilson 31%
Daniel Shewmaker 51%
Johnny Haney 18%

BELLA VISTA

ALDERMAN WARD 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
POSITION 1
Doug Farner 46%
Becky Morgan 54%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Jim Wozniak 60%
Butch Newby III 40%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Richard Rooney 43%
Herbert Thomas 24%
Terry Tomlin  32%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Allen King 35%
Earl D Berdine 42%
Linda Leffler 23%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Larry Wilson 37%
Suzanne Jessup 27%
Karen Young 36%

ZONING ORDINANCE
OLDHAM DRIVE
(Paper Ballots Not Yet Counted)
FOR 45%
AGAINST 56%

BENTONVILLE

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Stephanie Orman 47%
*Mary E Baggett 53%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
*Chris W Sooter 69%
Joey Williams 30%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
*Eddie Austin 43%
Leah Williams 57%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
James L Smith 44%
*Bill Burckart 56%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Octavio Sanchez 49%
Burton B Head 51%

CAVE SPRINGS

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Chuck Steger 36%
*Mary Ann Winters 64%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Joan White 57%
Jeremey Criner 43%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

*Melvin Yount 38%
Tammy Shook 62%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

*Randall J Noblett 56%
Brett Hash 44%

CENTERTON

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Brad Carpenter 50%
*Robin M Reed 42%
TJ Teed 8%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Sheila Ray 56%
*Josie Reed 44%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Shane Dilday 45%
*Thomas Laird 55%

DECATUR

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Bob Tharp 58%
*James Jessen 42%

ELM SPRINGS

ANNEXATION
FOR (Washington County): 67%
AGAINST(Washington County): 33%

(Paper Ballots Not Yet Counted)
FOR (Benton County): 39%
AGAINST (Benton County): 61%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Dorothy L Blythe: 54%
Harold Dean Douthit 46%

GARFIELD

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Dale Watkins: 52%
Steve Stigers 48%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Eugene Nowak: 24%
Gary Blackburn: 76%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Ellen King: 57%
Maryanne Maresh: 43%

GATEWAY

ALDERMAN POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Don Deckard: 52%
Michael L Johannsen: 48%

ALDERMAN POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Carol Pendergraft Frost : 55%
Joseph B McMahon: 45%

ALDERMAN POSITION 3
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Sharon Barnett: 60%
Teri White: 40%

ALDERMAN POSITION 4
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Dianna Nichols: 69%
Shaneon Warford: 31%

ALDERMAN POSITION 5
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Cheryl Ann Tillman: 65%
Robert Lee Jackson: 35%

GENTRY

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Katrina Cryer: 31%
Alderman Jason Barrett: 40%
Mike Savage Sr: 29%

GRAVETTE

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Jimmy Denver: 63%
Chris Beller: 37%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Betty Howard: 38%
Larry Stidham: 62%

LITTLE FLOCK

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Anthony Byars: 49%
Jim Miholen: 51%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Leon Harriman: 44%
Robert Stout: 56%

LOWELL

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Matthew Yeager: 61%
 Alderman Terry Sayre: 39%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Guy Schumaker: 37%
Robert W Benson: 29%
Ronnie Breland: 34%

PEA RIDGE

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Steven B Guthrie: 52%
Mitzi Taylor: 48%

ROGERS

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Andrew Hatfield: 35%
Mauricio A Herrera: 25%
Keith Jackson: 40%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 1
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Carlos Chicas: 26%
Bob Goodwin: 35%
Carrie Perrien Smith: 16%
Rachel Cox: 26%

SILOAM SPRINGS

BOARD OF DIRECTORS
POSITION 5
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Kenneth D. Wiles: 39%
Scott Lee Jones: 61%

BOARD OF DIRECTORS
POSITION 6
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Carol K. Smiley: 58%
Anna Williams: 42%

SPRINGDALE

SUNDAY ALCOHOL SALES
(Paper Ballots Not Yet Counted)
FOR 52%
AGAINST 48%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Zack Blake: 18%
William Howard Cook: 18%
Rick Evans: 48%
Tommy Golden: 16%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Teresa Jo Moore Powers: 27%
Christopher Pryor: 20%
Dan Runge: 8%
Jeff Watson: 44%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 2
(Paper Ballots Not Yet Counted)

Kathy Jaycox: 59%
Mitchell W Miller: 41%

BEAVER WATER DISTRICT BOARD
(Paper Ballots Not Yet Counted)
Keven Anderson: 44%
Mary L Gardner 56%

CRAWFORD COUNTY

COUNTY CLERK
Bridget Bearden Dodson (R) 44%
*Teresa Armer (D) 56%

TAX COLLECTOR
Sandy Cook (D) 34%
*Kevin Pixley (R) 66%

JP DISTRICT 1
Jason Cox (R) 51%
Kim Kimmey (D) 49%

JP DISTRICT 3
*David Rofkahr (R) 60%
Jim L. Atchison (D) 32%
Crystal Pangrac (L) 7%

JP DISTRICT 5
Cathy Gifford (D) 55%
Mark J. Horton (R) 45%

JP DISTRICT 10
Cleo Coatney (R) 60%
*DeWite DeShazo (D) 40%

CONSTABLE DISTRICT 1
Andy L. Jones (D) 34%
Blayne Irvin (R) 66%

CONSTABLE DISTRICT 9
Marty Clark (I) 33%
*Tommy Buckner (R) 67%

CEDARVILLE

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
Darren (Jams) Hanson 35%
*Vince Connelly 65%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
*Darren Langley 44%
Aaron Davidoff 56%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
Roger Johnson 31%
David Clark Coombes 31%
Wayne Bentley 18%
*Laymond Tucker 19%

DYER

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1

Myrna M. Burns 43%
Richard S. Leakey 57%

MULBERRY

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1

Sheila L. Chastain 40%
Jeff Brown 51%
Shirley L. Mihaly 9%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2

Stacy L. Muntz 41%
Michael Burkholder 17%
*Raylene Adams 42%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
William R. Taylor 43%
Bobby D. Tweedy 57%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
Ro
bert Frank Reeves 15%
Donald E. Stapp 15%
Elizabeth A. Jordan 23%
Johnny Ray Kimes 47%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
*Dottie Goodnoh 60%
Wilma Peevy 40%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
*Betty Bowlin 43%
Jimmy H. Moore 57%

VAN BUREN

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
Doug Brooks 38%
Max Blake 62%

FRANKLIN COUNTY

JP DISTRICT 8
Shawn Lovett (D) 46%
David P. Hewitt (R) 54%

JP DISTRICT 9
Lacey Neissl (I) 58%
Demus Shaw (D) 42%

 OZARK

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2

Charles Charlie” Meadors 45%
Byron Rex Anderson 55%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
Vernon McDaniel 39%
Harvey Waters 61%

CHARLESTON

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
Jimmy Sargent 68%
Larry Wayne Walthall 32%

ALTUS

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1

Shelli Crosswell 46%
Garal “Gary” McPherson 54%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
Katherine Vaught 40%
John Baker 60%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
Tommy Dean Hanson 60%
Ivis Berry 40%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
John Stewart 55%
Mary K. Ross 45%

JOHNSON COUNTY

CLARKSVILLE

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Early Voting and Absentee)
Eddie King 64%
James Looney 36%

COAL HILL

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
(Early Voting and Absentee)
Janette Jackson 51%
*Shirley Weathers 49%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
(Early Voting and Absentee)
*Keith Jackson 61%
Mildred McFarland 39%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
(Early Voting and Absentee)
*Stacy Cox 41%
Terry Martin 59%

HARTMAN

ALDERMAN POSITION 3
(Early Voting and Absentee)
*Dawn Anglin 61%
Jeff Cole 39%

LOGAN COUNTY

JP DISTRICT 3
Harland Crane Jr. (R) 37%
*Michael Schulterman (D) 63%

SHORT MOUNTAIN

CONSTABLE
David Spicer (I) 71%
*James Tucker (I) 29%

PARIS

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
Pam Baumgartner 48%
Michael Knoles 44%
Gary Berry 7%

ALDERMAN WARD 3 POS. 2
Sue Pearson 33%
Tyron K. Varnell 25%
Jewell White 42%

MADISON COUNTY

SHERIFF
Phillip Morgan (D) – 70%
Randy Carmack (R) – 30%

WET/DRY
FOR: 57%
AGAINST: 43%

HUNTSVILLE

ALDERMAN TERM CHANGE
FOR: 57%
AGAINST: 43%

SCOTT COUNTY

COUNTY JUDGE
William B. Bates (I) 34%
*James Forbes (D) 66%

SHERIFF/COLLECTOR
*Cody D. Carpenter (D) 74%
Jimmy D. Yandell (R) 26%

JP DISTRICT 1
Joseph A. Dinar (I) 33%
*Mike Metcalf (D) 67%

JP DISTRICT 6
*Albert Rogers (D) 55%
Tommy Vanover (I) 45%

JP DISTRICT 9
*Larry Brigance (D) 71%
David Lee Taff (R) 29%

MANSFIELD

CITY RECORDER
*Anna Sterling 19%
Becky Walker 81%

PARKS TOWNSHIP

CONSTABLE
Jimmy Atchley (R) 39%
*Jeffery D. Brewer (D) 22%
Garry Davis (I) 39%

WALDRON

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1

Gary Nelson 41%
*Jerrel W. Plummer 59%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
David Tull 61%
*Dawna Rae Young 39%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
*Lanis Harwell 39%
John E. Luttrell 61%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
Doyle Wayne Dickens 23%
Emma June Haas 38%
Tommy Starr 39%

SEBASTIAN COUNTY

COUNTY JUDGE
Tim Dunn (D) 32%
*David Hudson (R) 68%

COUNTY CLERK
*
Sharon Brooks (R) 70%
Debbie Johnson (D) 30%

CIRCUIT CLERK
Denora D. Coomer (R) 65%
Kathy L. Guthrie (D) 35%

JP DISTRICT 5
Johnny P. Schafer (D) 65%
John K. Spradlin (R) 35%

JP DISTRICT 7
Jim Medley (R) 62%
*James R. Perry (D) 38%

JP DISTRICT 9
Rhonda Royal (D) 56%
*Lisa Sellers (R) 44%

JP DISTRICT 11
Wayne King (R) 46%
*Linda Willsey Murray (D) 54%

JP DISTRICT 13
*Ray E. Stewart (R) 78%
Brian Lach (L) 22%

CONSTABLE DISTRICT 1
David Hodges (I) 38%
*Paul Teel (R) 62%

CONSTABLE DISTRICT 3
William Justin Hayes (R) 59%
*Tommy Hoopengarner (D) 41 %

JP DISTRICT 13
*Ray E. Stewart (R) 78%
Brian Leach (L) 22%

CONSTABLE UPPER TOWNSHIP
Steven Duane Jones (L) 31%
*Paul Foley (R) 69%

BARLING

WET/DRY
FOR 67 %
AGAINST 33%

BONANZA

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
Karen Littlejohn-Flores 54%
Carolyn K. Nelson 46%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
Daniel Lunsford 46%
Floyd Rowe 54%

CENTRAL CITY

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
David E. Newman 40%
*Doug Smith 60%

FORT SMITH

CITY DIRECTOR WARD 3
Matthew Garner 44%
Mike Loren 56%

CITY DIRECTOR WARD 4
*George Catsavis 51%
John Cooley 49%

AUTOMATED TRASH
FOR 80%
AGAINST 20%

GREENWOOD

CITY CLERK
Sharla R. Spoon 69%
Elysa Turner 31%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2

*Rod Powell 53%
Craig Hamilton 47%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
Robert B. Hicks 48%
*Lee Johnson 52%

HACKETT

RECORDER
Patricia A. Black 67%
Shawn Fitzgerald 10%
*Trini Harper 23%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
*Paul M. Irvin 41%
Louis Kirkendall 59%

HARTFORD

RECORDER
Maria Cadle 36%
*Janice Fildes Keller 64%

ALDERMAN WARD 1 
POSITION 1
Jim Belcher 23%
Eddie R. Kazy 67%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
*Karen Griffin 62%
Daniel Harris 38%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
*Hubert Hyre 34%
Garrett Mixon 66%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
*Bobby Layne 54%
Kimberly Lynn Pickle Letterman 46%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
*Joe J. Bona 45%
Aaron Fildes 55%

LAVACA

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
*Benny Joe Hunter 51%
Mary A. Johnson 49%

MANSFIELD

RECORDER/TREASURER
*Anna Sterling 19%
Becky Walker 81%

WASHINGTON COUNTY

ASSESSOR
Dan Cypert (D) 40%
*Jeff Williams (R) 60%

COLLECTOR
Greg Bradford (D) 33%
*David A. Ruff (R) 67%

CIRCUIT CLERK
Mona Piazza (D) 49%
Kyle Sylvester (R) 51%

COUNTY CLERK
Becky Lewallen (R) 55%
Ann Upton (D) 45%

TREASURER
*Roger Haney (D) 52%
Russell Hill (R) 48%

JP POSITION 1
Gary L. Winters (D) 26%
*Tom Lundstrum (R) 74%

JP POSITION 3
Meredith M. Mashburn (D) 37%
Harvey Bowman (R) 63%

JP POSITION 5
Tracey Kutcher (D) 36%
*Joe Patterson (R) 64%

JP POSITION 7
Sharon L. Green (D) 42%
Rick Cochran (R) 58%

JP POSITION 8
Brenda Vassaur Taylor (R) 40%
*Barbara Fitzpatrick (D) 60%

JP POSITION 9
Aaron Stahl (R) 40%
*Eva Madison (D) 60%

JP POSITION 12
*Candy Clark (D) 63%
Debbie Beckerdite (R) 37%

JP POSITION 13
Boyce R. Davis (D) 39%
Ron Aman (R) 61%

JP POSITION 14
*Ann Harbison (D) 55%
Joe Maynard (R) 45%

CONSTABLE 7
James Maynard (R) 55%
Dennis W. Ledbetter (D) 45%

CONSTABLE 8
*Dale Evans (D) 62%
Benjamin Stuckey (R) 38%

CONSTABLE 9
Susan W. Gessler (R) 48%
Ryan Saylor (D) 52%

CONSTABLE 10
Thomas Sharp (D) 46%
John Maynard (R) 54%

CONSTABLE 12
Jim Reavis (R) 39%
*Nickel Potter (D) 61%

BEAVER WATER DISTRICT
Chris G. Weiser 52%
Terry Taylor 48%

ELM SPRINGS

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
Harold Dean Douthit 51%
Dorothy Blythe 49%

ANNEXATION (Washington)
FOR 67%
AGAINST 33%

ANNEXATION (Benton)
FOR 40%
AGAINST 60%

JOHNSON

ALDERMAN TERM
FOR 68%
AGAINST 32%

FARMINGTON

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1

Amy Hucherson 57%
*Sherry Mathews 43%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2

Elizabeth Cunningham Mann 51%
Patsy A. Pike 49%

PRAIRIE GROVE

ALDERMAN TERM
FOR 78%
AGAINST 22%

FAYETTEVILLE
MAYOR
Dan Coody 37%
*Lioneld Jordan 63%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
Ryan Abshire: 24%
*Matthew Petty: 48%
Adam Fire Cat: 27%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 2
Mike Emery: 22%
Alan Long: 37%
William Chesser 9%
J.P. Peters: 18%
Terry Black Coberly: 15%

LINCOLN

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1

Laurie Roy-Smith: 47%
*Douglas Moore: 53%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2
Robin Moore: 55%
Timothy Smith: 45%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
*Bobby McDonald:59%
Kris Roy: 41%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
*Carla Holcroft: 61%
Matthew Hudgens: 41%

SPRINGDALE

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2

*Rick Evans: 49%
Zack Blake: 20%
Howard Cook: 16%
Tommy Golden: 15%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
Dan Runge: 11%
Teresa Moore Powers: 28%
Jeff Watson: 45%
Christopher Pryor: 16%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 2
Kathy Jaycox: 58%
Mitch Miller: 42%

SUNDAY ALCOHOL SALES
(Benton County-Paper Ballots Not Yet Counted)
For 66%
Against 34%

(Washington County)
For 52%
Against 48%

TONTITOWN

ALDERMAN WARD 1
POSITION 2

Jack Beckford: 42%
Sunny Hinshaw: 58%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
*
Arthur Penzo: 47%
Bobby Pianalto: 53%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 2
James W. Larson: 40%
Clint Penzo 60%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
Joey Pianalto: 51%
John Duggar: 49%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 2
Rhonda Doudna: 40%
*Mike Zulpo: 60%

ON-PREMISE ALCOHOL SALES
For 66%
Against 34%

OFF-PREMISE ALCOHOL SALES
For 59%
Against 41%

WATER AND SEWER COMMITTEE
For 78%
Against 22%

WEST FORK

CITY CLERK
Marsha Hungate: 65%
Lillian Winkler: 35%

ALDERMAN WARD 1
POSITION 1
Sara Setzer: 51%
*Rodney Drymon: 49%

ALDERMAN WARD 2
POSITION 1
*
Misty C. Caudle: 36%
Fred Robinson: 25%
Bill Sergeant: 40%

ALDERMAN WARD 3
POSITION 1
Shane Donahue: 56%
Susan Cooney: 44%

ALDERMAN WARD 4
POSITION 1
Robert A. Staats: 37%
Michael Nelson: 63%

MUNICIPAL WATER AND SEWER DEPARTMENT
FOR 63%
AGAINST 37%

OKLAHOMA FEDERAL

U.S. REPRESENTATIVE OK
DISTRICT 2
Markwayne Mullin (R) 57%
Rob Wallace (D) 38%
Michael G. Fulks (I) 5%

OKLAHOMA STATE SENATE

DISTRICT 5
Howard Houchen (R) 34%
Jerry Ellis (D) 66%

OKLAHOMA STATE HOUSE

DISTRICT 2
John R. Bennett (R) 54%
Rick Agent (D) 46%

DISTRICT 3
Roger Mattox (R) 40%
James H Lockhart (D) 60%

OKLAHOMA STATE QUESTIONS

OK STATE QUESTION NO. 758
REAL PROPERTY TAX
FOR 68%
AGAINST 32%

OK STATE QUESTION NO. 759
AFFIRMATIVE ACTION
FOR 59%
AGAINST 41%

OK STATE QUESTION NO. 762
PAROLE PROCESS
FOR 59%
AGAINST 41%

OK STATE QUESTION NO. 764
WATER RESOURCES BOARD BONDS
FOR 57%
AGAINST 43%

OK STATE QUESTION NO. 765
HUMAN SERVICES
FOR 60%
AGAINST 40%

OK STATE QUESTION NO. 766
PERSONAL PROPERTY TAX EXEMPTIONS
FOR 65%
AGAINST 35%

LEFLORE COUNTY

SHERIFF
Billy Shropshire (R) 34%
Rob Seale (D) 66%

COMMISSIONER DISTRICT 2
Gordon Dale Oliver (R) 29%
*Lance Smith (D) 71%

CAMERON

SALES TAX INCREASE
For 60%

Against 40%

HOWE

CLERK/TREASURER
Laura Young 57%
Michelle Ashford 43%

SALES TAX APPROPRIATION
For 59%
Against 41%

SEQUOYAH COUNTY

SHERIFF
*Ron Lockhart (D) 53%
Larry Lane (R) 47%

COUNTY CLERK
Julie Haywood (D) 57%
Mary L. Rogers (R) 43%

COMMISSIONER DISTRICT 2
Steve Carter (D) 57%
Steve Blount (R) 43%

PARADISE HILL

SALES TAX INCREASE
For 61%
Against 39%