High School Basketball State Tournament Scoreboard

basketball hoop

All state championship games will be played at Barton Coliseum in Little Rock with time and dates to be announced.

7A at Fayetteville High School

Girls
Wednesday

Game 1: North Little Rock 58, Fayetteville 35
Game 2: Rogers 50, Cabot 45
Game 3: Southside 59, Heritage 58 OT
Thursday
Game 4: West Memphis 46, Bryant 23
Game 5: North Little Rock 63, Bentonville 54
Game 6: Northside 61, Rogers 44
Friday
Game 7: Southside 45, Little Rock Central 40
Game 8: Har-Ber 44, West Memphis 38 OT
Saturday
Game 9: Northside 73, North Little Rock 71 OT
Game 10: Southside 61, Har-Ber 55

Championship: Northside vs Southside

Boys
Wednesday
Game 1: Van Buren 52, Conway 49
Game 2: Bentonville 73, Little Rock Central 38
Game 3: Bryant 57, Cabot 46
Thursday
Game 4: West Memphis 58, Rogers 55 OT
Game 5: Fayetteville 46, Van Buren 29
Game 6: Bentonville 79, Northside 56
Friday
Game 7: North Little Rock 82, Bryant 44
Game 8: West Memphis 62, Springdale 57
Saturday
Game 9: Fayetteville 54, Bentonville 51
Game 10: North Little Rock 86, West Memphis 69

Championship: Fayetteville vs North Little Rock

6A at Greenwood High School

Girls
Tuesday
Game 1: Little Rock Hall 91, Little Rock Fair 18
Game 2: Pine Bluff 66, Jonesboro 62 OT
Game 3: Benton 43, Russellville 31
Wednesday
Game 4: Little Rock Parkview 88, Texarkana 34
Game 5: Sheridan 57, Searcy 40
Game 6: Mountain Home 41, Lake Hamilton 34
Thursday
Game 7: Greenwood 72, Siloam Springs 46
Game 8: El Dorado 55, Marion 42
Game 9: Little Rock Hall 62, Sheridan 31
Friday
Game 10: Mountain Home 56, Pine Bluff 45
Game 11: Greenwood 53, Benton 37
Game 12: Little Rock Parkview 56, El Dorado 44
Saturday
Game 13: Little Rock Hall 57, Mountain Home 37
Game 14: Little Rock Parkview 68, Greenwood 43

Championship: Little Rock Hall vs Little Rock Parkview

Boys
Tuesday
Game 1: Little Rock Hall 59, Lake Hamilton 33
Game 2: Siloam Springs 56, Russellville 46
Game 3: Benton 63, Searcy 45
Wednesday
Game 4: Jonesboro 58, Sheridan 40
Game 5: Greenwood 48, JA Fair 46
Game 6: Little Rock Parkview 88, Texarkana 34
Thursday
Game 7: Marion 55, El Dorado 42
Game 8: Pine Bluff 58, Mountain Home 55
Game 9: Little Rock Hall 58, Greenwood 46
Friday
Game 10: LR Parkview 62, Siloam Springs 34
Game 11: Benton 54, Marion 35
Game 12: Jonesboro 61, Pine Bluff 51
Saturday
Game 13: Little Rock Hall 59, Little Rock Parkview 49
Game 14: BJonesboro 61, Benton 51

Championship: Little Rock Hall vs Jonesboro

Class 5A at Pine Bluff Convention Center

Girls
Tuesday
Game 1: Paragould 60, De Queen 33
Game 2: Watson Chapel 29, Nettleton 29
Game 3: Jacksonville 47, Morrilton 33
Wednesday
Game 4: Huntsville 70, Slyvan Hills 37
Game 5: Vilonia 48, Pulaski Academy 41
Game 6: Clarksville 58, Little Rock Christian 48
Thursday
Game 7: Camden Fairview 55, Greene County Tech 30
Game 8: Beebe 58, Hot Springs 47
Game 9: Paragould 38, Vilonia 35
Friday
Game 10: Watson Chapel 45, Clarksville 41
Game 11: Jacksonville 62, Camden Fairview 50
Game 12: Huntsville 54, Beebe 44
Saturday
Game 13: Paragould 52, Watson Chapel 42
Game 14: Jacksonville 59, Huntsville 40

Championship: Paragould vs Jacksonville

Boys
Tuesday
Game 1: Beebe 53, Watson Chapel 50 2OT
Game 2: Greene County Tech 49, Hot Springs Lakeside 47
Game 3: Jacksonville 74, Huntsville 43
Wednesday
Game 4: Clarksville 58, Mills University Studies 40
Game 5: Harrison 65, Pulaski Academy 54
Game 6: Alma 61, Little Rock McLellan 56
Thursday
Game 7: Wynne 67, Camden Fairview 65 OT
Game 8: Forrest City 52, Magnolia 36
Game 9: Harrison 51, Beebe 48
Friday
Game 10: Alma 59, Greene County Tech 56
Game 11: Jacksonville 61, Wynne 37
Game 12: Clarksville 59, Forrest City 45
Saturday
Game 13: Alma 67, Harrison 56
Game 14: Jacksonville 52, Clarksville 44

Championship: Alma vs Jacksonville

4A at Cave City High School

Girls
Wednesday
Game 1: Brookland 45, Bauxite 40
Game 2: Central Arkansas Christian 60, Maumelle 55
Game 3: Heber Springs 41, Pottsville 35
Thursday
Game 4: Star City 58, Newport 41
Game 5: Prairie Grove 48, Brookland 28
Game 6: Valley View 64, Central Arkansas Christian 59
Friday
Game 7: Malvern 58, Heber Springs 45
Game 8: Star City 52, Gentry 38
Saturday
Game 9: Prairie Grove 43, Valley View 36
Game 10: Malvern 33, Star City 23

Championship: Prairie Grove vs Malvern

Boys
Wednesday
Game 1: Brookland 52, Arkadelphia 35
Game 2: Booneville 64, Malvern 54
Game 3: Pocahontas 46, Lincoln 35
Thursday
Game 4: Monticello 71, Gosnell 49
Game 5: Brookland 48, Maumelle 37
Game 6: Dollarway 48, Booneville 27
Friday
Game 7: Pocahontas 45, Central Arkansas Christian 31
Game 8: Pottsville 56, Monticello 54
Saturday
Game 9: Dollarway 39, Brookland 34
Game 10: Pottsville 61, Pocahontas 42

Championship: Dollarway vs Pottsville

3A at Riverview High School

Girls
Tuesday
Game 1: e-Stem 66, Rivercrest 49
Game 2: Jessieville 51, Manila 38
Game 3: Greenland 51, Bismarck 22
Wednesday
Game 4: Elkins 44, Drew Central 43.
Game 5: Charleston 37, Centerpoint 32
Game 6: Paris 61, McGehee 56 OT
Thursday
Game 7: Mountain View 48, Harding Academy 46
Game 8: Bergman 63, Riverview 58
Game 9: E-Stem 65, Charleston 47
Friday
Game 10: Jessieville 45, Paris 35
Game 11: Greenland 55, Mountain View 53
Game 12: Elkins 49, Bergman 43
Saturday
Game 13: Jessieville 41, E-Stem 28
Game 14: Greenland 45, Elkins 40

Championship: Jessieville vs Greenland

Boys
Tuesday
Game 1: Jessieville 60, Manilla 45
Game 2: Harding Academy 66, Hoxie 45
Game 3: Charleston 67, Centerpoint 46
Wednesday
Game 4: McGehee 53, Mansfield 37
Game 5: Cedarville 55, Prescott 54
Game 6: West Fork 76, Drew Central 66
Thursday
Game 7: Episcopal Collegiate 66, Earle 57
Game 8: Osceola 72, Mayflower 55
Game 9: Jessieville 54, Cedarville 27
Friday
Game 10: Harding Academy 63, West Fork 37
Game 11: Episcopal Collegiate 57, Charleston
Game 12: McGehee 69, Osceola 60
Saturday
Game 13: Harding Academy 55, Jessieville 44
Game 14: Episcopal Collegiate 51, McGehee 44

Championship: Harding Academy vs Episcopal Collegiate

2A at Marmaduke High School

Girls
Tuesday
Game 1: Bigelow 54, Foreman 41
Game 2: Marmaduke 69, Mount Ida 29
Game 3: Magnet Cove 70, Pangburn 62
Wednesday
Game 4: Norphlet 68, Hackett 35
Game 5: Buffalo Island Central 61, Carlise 30
Game 6: Poyen 70, Riverside 37
Thursday
Game 7: Mountainburg 61, Dierks 38
Game 8: Spring Hill 68, Magazine 45
Game 9: Buffalo Island Central 58, Bigelow 41
Friday
Game 10: Marmaduke 62, Mountainburg 59 OT
Game 11: Norphlet 54, Poyen 35
Game 12: Spring Hill 75, Magnet Cove 55
Saturday
Game 13: Norphlet 59, Buffalo Island Central 52
Game 14: Marmaduke 78, Spring Hill 64

Championship: Norphlet vs Spring Hill

Boys
Tuesday
Game 1: Bearden 75, St. Joseph 63
Game 2: Cedar Ridge 81, England 61
Game 3: Riverside 73, Hughes 72
Wednesday
Game 4: Junction City 68, Western Yell County 44
Game 5: East Poinsett County 62, Clarendon 53
Game 6: Poyen 83, Marked Tree 72
Thursday
Game 7: Parkers Chapel 58, Conway Christian 39
Game 8: Gurdon 61, Hector 47
Game 9: East Poinsett County 71, Bearden 53
Friday
Game 10: Cedar Ridge 60, Parkers Chapel 42
Game 11: Junction City 64, Poyen 62
Game 12: Riverside 66, Gurdon 50
Saturday
Game 13: East Poinsett County 75, Junction City 70
Game 14: Cedar Ridge 63, Riverside 36

Championship: East Poinsett County vs Cedar Ridge

Class A at Bradley High School

Girls
Game 1: Weiner 58, Guy-Perkins 52
Game 2: Acorn 62, Mulberry 45
Game 3: Nevada 39, Alpena 29
Wednesday
Game 4: Wonderview 59, Hillcrest 47
Game 5: Kingston 45, Wickes 37
Game 6: Kirby 59, Lead Hill 29
Thursday
Game 7: Mount Vernon-Enola 57, Viola 37
Game 8: Bay 58, Sacred Heart 29
Game 9: Weiner 42, Kingston 31
Friday
Game 10: Acorn 65, Mount Vernon-Enola 60
Game 11: Wonderview 51, Kirby 45
Game 12: Nevada 64, Bay 41
Saturday
Game 13: Weiner 65, Wonderview 52
Game 14: Nevada 67, Acorn 54

Championship: Weiner vs Nevada

Boys
Game 1: Hillcrest 64, KIPP Delta 50
Game 2: County Line 46, Emerson 43
Game 3: Stephens 88, Omaha 49
Wednesday
Game 4: Concord 66, Viola 60
Game 5: Bradley 68, Scranton 56
Game 6: Jasper 50, Caddo Hills 40
Thursday
Game 7: Calico Rock 58, Sacred Heart 57
Game 8: Bay 71, Greers Ferry Westside 52
Game 9: Bradley 64, Hillcrest 61
Friday
Game 10: County Line 55, Calico Rock 37
Game 11: Concord 52, Jasper 35
Game 12: Bay 64, Stephens 53
Saturday
Game 13: Concord 86, Bradley 61
Game 14: Bay 66, County Line 39

Championship: Concord vs Bay