Arkansas State Tournament Brackets

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.
ahsaa.org

BASEBALL

7A
at Burns Park, North Little Rock
Friday
Game 1: Cabot 4, Heritage 1
Game 2: Southside 4, Rogers 3
Game 3: LR Central 3, Har-Ber 0
Game 4: N. Little Rock 3, Bentonville 0
Saturday
Game 5: Bryant 5, Southside 0
Game 6: Cabot 2, LR Catholic 0
Game 7: Conway 6, N. Little Rock 0
Game 8: Fayetteville 6, LR Central 5
Monday
Game 9: Bryant 2, Conway 0
Game 10: Fayetteville 5, Cabot 0
Championship, Baum Stadium
Bryant vs Fayetteville – May 23, 4:30 p.m.

6A
at Benton High School
Thursday
Game 1: Benton 20, LR Hall 2
Game 2: Jonesboro 31, LR Fair 0
Game 3: Greenwood 3, Texarkana 2
Game 4: Marion 7, Pine Bluff 1
Game 5: Russellville 10,  Siloam Springs 0
Game 6: El Dorado 14, LR Parkview 6
Game 7: Sheridan 5, Searcy 1
Game 8: Mountain Home 10, Lake Hamilton 9
Friday
Game 9: Benton 13, Greenwood 2
Game 10: Marion 2, Jonesboro 0
Game 11: Russellville 4, Searcy 0
Game 12: El Dorado 2, Mountain Home 0
Saturday
Game 13: Russellville 5, Benton 1
Game 14: Marion 5, El Dorado 2
Championship, Baum Stadium
Russellville vs Marion – May 24, 1 p.m.

5A
at Dupree Park, Jacksonville
Friday
Game 1: Vilonia 10, Batesville 0
Game 2: Watson Chapel 10, Sylvan Hills 3
Game 3: Jacksonville 7, Lakeside 6
Game 4: Nettleton 4, Greenbrier 1
Game 5: Wynne 2, Shiloh Christian 1
Game 6: White Hall 6, LR Christian 3
Game 7: Pulaski Academy 6, Magnolia 5
Game 8: Harrison 2, Greene Co. Tech 1
Saturday
Game 9: Jacksonville 6, Vilonia 2
Game 10: Watson Chapel 4, Nettleton 1
Game 11: Pulaski Academy 3, Wynne 0
Game 12: White Hall 5, Harrison 2
Monday
Game 13: Pulaski Academy 7, Jacksonville 0
Game 14: White Hall 4, Watson Chapel 3
Championship, Baum Stadium
Pulaski Academy vs White Hall – May 24, 12:30 p.m.

4A
at Nashville High School
Friday
Game 1: Dover 10, Clinton 3,
Game 2: Farmington 2, Nashville 1
Game 3: Hamburg 8, Newport 7
Game 4: Brookland 2, Pottsville 1
Saturday
Game 5: Arkadelphia 12, Dover 2
Game 6: Gosnell 7, Farmington 6
Game 7: Hamburg 3, Prairie Grove 2
Game 8: Ashdown 7, Brookland 1
Monday
Game 9: Arkadelphia 10, Hamburg 3
Game 10: Ashdown 9, Gosnell 1
Championship, Baum Stadium
Arkadelphia vs Ashdown – May 24, 5:30 p.m.

3A
at Harrison Parks & Rec.
Thursday
Game 1: Horatio 7, Harding Academy 3
Game 2: Harrisburg 3, Charleston 1
Game 3: Manila 11, Lavaca 2
Game 4: Smackover 12, Bald Knob 11
Game 5: Genoa Gentral 11, Riverview 10
Game 6: Danville 3, Melbourne 1
Game 7: Lamar 10, Flippin 7
Game 8: Fordyce 1, Mayflower 0
Friday
Game 9: Horatio 5, Manila 4
Game 10: Smackover 13, Harrisburg 2
Game 11: Genoa Central 5, Lamar 4
Game 12: Fordyce 3, Danville 1
Saturday
Game 13: Genoa Central 5, Horatio 2
Game 14: Fordyce 6, Smackover 1
Championship, Baum Stadium
Genoa Central vs. Fordyce – May 24, 10 a.m.

2A
at Woodlawn High School
Friday
Game 1: Walnut Ridge 6, Dierks 5
Game 2: Palestine-Wheatley 7, Union Christian 6
Game 3: Magazine 5, Abundant Life 3
Game 4: Woodlawn 5, Marked Tree 0
Game 5: Parkers Chapel 10, McCrory 0
Game 6: St. Joseph 7, Carlisle 1
Game 7: Conway Christian 5, Poyen 1
Game 8: Junction City 8, East Poinsett Co. 1
Saturday
Game 9: Walnut Ridge 12, Magazine 2
Game 10: Woodlawn 13, Palestine-Wheatley 8
Game 11: Parkers Chapel 3, Conway Christian 2
Game 12: Junction City 8, St. Joseph 4
Monday
Game 13: Walnut Ridge 1, Parkers Chapel 0
Game 14: Junction City 5, Woodlawn 2
Championship, Baum Stadium
Walnut Ridge vs Junction City – May 23, 7 p.m.

1A
at Mountain Home
Thursday
Game 1: Taylor 5, Sacred Heart 0
Game 2: Scranton 9. Bay 0
Game 3: Viola 4, Mulberry 3
Game 4: Ouachita 6, Midland 2
Game 5: South Side Bee Branch 15, Caddo Valley 2
Game 6: Armorel 18, County Line 4
Game 7: Norfork 10, Bruno-Pyatt 9
Game 8: Cossatot River 5, West Side 3
Friday
Game 9: Taylor 9, Viola 6
Game 10: Ouachita 7, Scranton 4
Game 11: South Side Bee Branch 10, Norfork 0
Game 12: Armorel 11, Cossatot River 1
Saturday
Game 13: South Side Bee Branch 7, Taylor 6
Game 14: Armorel 2, Ouachita 1
Championship, Baum Stadium
Armorel vs South Side Bee Branch

SOFTBALL

7A
at Conway High School
Friday
Game 1: Rogers 4, Northside 0
Game 2: Conway 6, Heritage 2
Game 3: Bryant 5, Southside 2
Game 4: Har-Ber 3, Mt. St. Mary 0
Saturday
Game 5: N. Little Rock 3, Rogers 2
Game 6: Bentonville 8, Bryant 1
Game 7: Van Buren 5, Conway 4
Game 8: Har-Ber 15, Cabot 4
Monday
Game 9: N. Little Rock 12, Van Buren 2
Game 10: Bentonville 6, Har-Ber 3
Championship, Bogle Park
N. Little Rock vs Bentonville – May 24, 5:30 p.m.

6A
at Benton High School
Thursday
Game 1: Sheridan 15, LR Hall 0
Game 2: Russellville 18, LR Fair 0
Game 3: Jonesboro 8, Texarkana 4
Game 4:  Mountain Home 9, Lake Hamilton 2
Game 5: Marion 10, Pine Bluff 0
Game 6: Benton 15, LR Parkview 0
Game 7: Searcy 8, El Dorado 5
Game 8: Greenwood 13, Siloam Springs 0
Friday
Game 9: Sheridan 9, Jonesboro 0
Game 10: Russellville 3, Mountain Home 0
Game 11: Marion 14, Searcy 7
Game 12: Benton 10, Greenwood 1
Saturday
Game 13: Sheridan 7, Marion 2
Game 14: Benton 2, Russellville 1
Championship, Bogle Park
Sheridan vs. Benton – May 23, 4:30 p.m.

5A
Dupree Park, Jacksonville
Friday
Game 1: Vilonia 10, Batesville 0
Game 2: White Hall 17, LR Christian 0
Game 3: Magnolia 13, Jacksonville 0
Game 4: Alma 2, Beebe 1
Game 5: Paragould 6, Morrilton 5
Game 6: Sylvan Hills 1, Watson Chapel 0
Game 7: De Queen 11, North Pulaski 0
Game 8: Greene Co. Tech 5, Greenbrier 2
Saturday
Game 9: Vilonia 12, Magnolia 2
Game 10: White Hall 6, Alma 2
Game 11: Paragould 7, DeQueen 0
Game 12: Greene Co. Tech 1, Sylvan Hills 0
Monday
Game 13: Vilonia 4, Paragould 2
Game 14: White Hall 5, Greene Co. Tech 2
Championship, Bogle Park
Vilonia vs White Hall – May 23, 2 p.m.

4A
at Monticello High School
Friday
Game 1: Valley View 8, Pottsville 7
Game 2: Monticello 1, Booneville 0
Game 3: Westside Consolidated 6, Malvern 0
Game 4: Waldron 2, Pocahontas 0
Saturday
Game 5: Valley View 1, Nashville 0
Game 6: Brookland 7, Monticello 0
Game 7: Mena 5, Westside Consolidated 0
Game 8: Ashdown 6, Waldron 3
Monday
Game 9: Mena 5, Valley View 2
Game 10: Brookland 4, Ashdown 0
Championship, Bogle Park
Mena vs Brookland  – May 24, 10 a.m.

3A
at Harrison Parks & Rec.
Thursday
Game 1: Harding Academy 1, Fordyce 0
Game 2: Harrisburg 4, Charleston 3
Game 3: Mansfield 5, Rivercrest 4
Game 4: Benton Harmony Grove 19, Horatio 1
Game 5: Perryville 6, Genoa Central 3
Game 6: Atkins 13, Melbourne 3
Game 7: Lavaca 7, Corning 6
Game 8: Bald Knob 12, Fouke 3
Friday
Game 9: Harding Academy 8, Mansfield 1
Game 10: Benton Harmony Grove 16, Harrisburg 6
Game 11: Perryville 1, Lavaca 0
Game 12: Bald Knob 8, Atkins 5
Saturday
Game 13: Harding Academy 6, Perryville 5
Game 14: Bald Knob 4, Benton Harmony Grove 1
Championship, Bogle Park
May 23, 7 p.m.
Harding Academy vs Bald Knob

2A
at Marked Tree High School
Friday
Game 1: Buffalo Island Central vs Murfreesboro
Game 2: Magnet Cove 9, Mountainburg 2
Game 3: St. Joseph 7, Des Arc 0
Game 4: Junction City 6, Tuckerman 0
Game 5: Foreman 4, Rector 0
Game 6: Hector 5, Palenstine-Wheatley 0
Game 7: Bigelow 2, Hazen 0
Game 8: Woodlawn 7, Marmaduke 2
Saturday
Game 9: Buffalo Island Central 8, St. Joseph 0
Game 10: Junction City 6, Magnet Cove 0
Game 11: Foreman 13, Bigelow 0
Game 12: Woodlawn 3, Hector 2
Monday
Game 13: Foreman 8, Buffalo Island Central 4
Game 14: Junction City 4, Woodlawn 3
Championship, Bogle Park
Foreman vs Junction City – May 24, 3 p.m.

1A
at Mountain Home
Thursday
Game 1: South Side Bee Branch 7, Ouachita 6
Game 2: Scranton 7, Izard County 0
Game 3: Calico Rock 19, County Line 3
Game 4: Mt. Vernon-Enola 16, Cossatot River 10
Game 5: Midland 11, Taylor 7
Game 6: Viola 22, Lead Hill 1
Game 7: Armorel 15, Mulberry 0
Game 8: Nemo-Vista 17, Bradley 2
Friday
Game 9: South Side Bee Branch 6, Calico Rock 3
Game 10: Scranton 7, Mt. Vernon-Enola 6
Game 11: Midland 3, Armorel 1
Game 12: Viola 10, Nemo-Vista 0
Saturday
Game 13: Midland 6, South  Side Bee Branch 3
Game 14: Viola 3, Scranton 1
Championship, Bogle Park
Viola vs Midland – May 24, 12:30 p.m.

BOYS SOCCER

7A
at Fayetteville High School
Thursday
Game 1: Fayetteville 5, LR Central 1
Game 2: Har-Ber 3, Cabot 1
Game 3: Rogers 3, N. Little Rock 0
Game 4: Springdale 1, Conway 0
Friday
Game 5: Northside 3, Fayetteville 0
Game 6: Har-Ber 1, Bryant 0
Game 7: Bentonville 2, Rogers 0
Game 8: Springdale 3, LR Catholic 2
Saturday
Game 9: Har-Ber 2, Northside 0
Game 10: Bentonville 3, Springdale 1
Championship, Razorback Field
Har-Ber vs Bentonville -Time TBA

6A
at Rusellville High School
Thursday
Game 1: Benton 5, LR Hall 2
Game 2: Jonesboro 4, Texarkana 2
Game 3: Greenwood 6, Sheridan 1
Game 4: Lake Hamilton 6, Marion 0
Game 5: Searcy 6, Pine Bluff 0
Game 6: Mountain Home 2, Siloam Springs 1
Game 7: El Dorado 3, LR Parkview 2
Game 8: Russellville 8, LR Fair 1
Friday
Game 9: Jonesboro 2, Benton 1
Game 10: Greenwood 1, Lake Hamilton 0
Game 11: Mountain Home 2. Searcy 1
Game 12: Russellville 5, El Dorado 0
Saturday
Game 13: Greenwood 1, Jonesboro 0
Game 14: Russellville 2, Mountain Home 1
Championship, Razorback Field
Greenwood vs Russellville – May 23, 8 p.m.

5A
at Harrison High School
Thursday
Game 1: Greenbrier 4, Paragould 0
Game 2: Lakeside 3, Pulaski Academy 1
Game 3: Vilonia 4, Clarksville 3
Game 4: Hot Springs 3, Sylvan Hills 0
Game 5: De Queen 8, North Pulaski 0
Game 6: Nettleton 2, Huntsville 1
Game 7: LR Christian 4, White Hall 0
Game 8: Harrison 2, Batesville 1
Friday
Game 9: Lakeside 3, Greenbrier 0
Game 10: Hot Springs 5, Vilonia 3
Game 11: De Queen 6. Nettleton 0
Game 12: Harrison 1, LR Christian 0
Saturday
Game 13: Lakeside 2, Hot Springs 1
Game 14: De Queen 6, Harrison 0
Championship, Razorback Field
Lakeside vs De Queen

4A
at Burns Park
Friday
Game 1: Green Forest 3, Episcopal Collegiate 2
Game 2: Cossatot River 3, Southside Batesville 1
Game 3: Subiaco Academy 7, Lake Village 0
Game 4: Valley View 5, Malvern 0
Game 5: Maumelle 6, Arkadelphia 0
Game 6: Berryville 5, Warren 1
Game 7: Central Arkansas Christian 6, Crowley’s Ridge 0
Game 8: Danville 4, Hamburg 1
Saturday
Game 9: Green Forest 3, Cossatot River 0
Game 10: Valley View 2, Subiaco Academy 1
Game 11: Berryville 1, Maumelle 0
Game 12: Central Arkansas Christian 6, Danville 1
Monday
Game 13: Green Forest 3, Valley View 1
Game 14: Central Arkansas Christian 3, Berryville 2
Championship, Razorback Field
Green Forest vs Central Arkansas Christian – Time TBA

GIRLS SOCCER

7A
at Bentonville High School
Thursday
Game 1: Har-Ber 1, Conway 0
Game 2: Cabot 4, Heritage 3
Game 3: Rogers 2, N. Little Rock
Game 4: Fayetteville 3, Southside 0
Friday
Game 5: Mt. St. Mary vs Har-Ber
Game 6: Bentonville 3, Cabot 0
Game 7: Bryant 1, Rogers 0
Game 8: LR Central 2, Fayetteville 1
Saturday
Game 9: Bentonville 2, Mt. St. Mary’s 1
Game 10: Bryant vs LR Central
Championship, Razorback Field
Bentonville vs Bryant – May 24, 10 a.m.

6A
at Russellville High School
Thursday
Game 1: Greenwood 5, Texarkana 0
Game 2: Russellville 4, Lake Hamilton 2
Game 3: Jonesboro 3, Benton 1
Game 4: Sheridan 4, Marion 2
Friday
Game 5: El Dorado 1, Greenwood 0
Game 6: Mountain Home 7, Sheridan 1
Game 7: Russellville 1, Searcy 0
Game 8: Siloam Springs 5, Jonesboro 0
Saturday
Game 9: Mountain Home 3, El Dorado 1
Game 10: Siloam Springs 2, Russellville 1
Championship, Razorback Field
Mountain Home vs Siloam Springs

5A
at Harrison High School
Thursday
Game 1: Harrison 6, Greene County Tech 0
Game 2: LR Christian 4, De Queen 0
Game 3: Morrilton 2, Nettleton 1
Game 4: Sylvan Hills 1, White Hall 0
Game 5: Lakeside 3, North Pulaski 2
Game 6: Shiloh Christian 2, Bateville 1
Game 7: Pulaski Academy 8, Hope 0
Game 8: Greenbrier 2, Vilonia 0
Friday
Game 9: Harrison 1, LR Christian 0
Game 10: Sylvan Hills 3, Morrilton 0
Game 11: Shiloh Christian 1, Lakeside 0
Game 12: Pulaski Academy 3, Greenbrier 0
Saturday
Game 13: Harrison 4, Sylvan Hills 0
Game 14: Pulaski Academy 4, Shiloh Christian 1
Championship, Razorback Field
Pulaski Academy vs Harrison -Time TBA

4A
at Burns Park
Friday
Game 1: Episcopal Collegiate 2, Dardanelle 0
Game 2: St. Joseph 3, Mena 0
Game 3: Gentry 4, Stuttgart 0
Game 4: Maumelle 1, Arkadelphia 0
Game 5: Valley View 8, Malvern 0
Game 6: Berryville 7, eStem 1
Game 7: Central Arkansas Christian 4, Conway Christian 0
Game 8: Warren 5, Bergman 3
Saturday
Game 9: St. Joseph 2, Episcopal Collegiate 1
Game 10: Maumelle 2, Gentry 1
Game 11: Valley View 6, Berryville 0
Game 12: Central Arkansas Christian 5, Warren 0
Monday
Game 13: Maumelle 1, St. Joseph 0
Game 14: Valley View 1, Central Arkansas Christian 0
Championship, Razorback Field
Maumelle vs Valley View – Time TBA