Candidates Listed For May 22 Primary; Early Voting Starts Today

This is an archived article and the information in the article may be outdated. Please look at the time stamp on the story to see when it was last updated.

ARKANSAS (KFSM) -- Arkansans may begin voting in the Democratic and Republican primary elections at 8 a.m. Monday, May 7.

Here are the 2018 candidates in our viewing area:

U.S. REPRESENTATIVE - DISTRICT 1

  • Rick Crawford (R)*
  • Chintan Desai (D)
  • Elvis Presley (L)

 

U.S. REPRESENTATIVE - DISTRICT 2

  • Paul J. Spencer (D)
  • Gwen Combs (D)
  • Clarke Tucker (D)
  • Jonathan Dunkley (D)
    • NOTE: The winner of this race will face Rep. French Hill (R - incumbent), Joe Ryne Swafford (L) in the November General Election.  District 2 is in central Arkansas and includes Little Rock.

 

U.S. REPRESENTATIVE - DISTRICT 3

  • Rep. Steve Womack (R)*
  • Robb Ryerse (R)
    • NOTE: The winner will face Joshua Mahony (D), Josh Moody (I), Michael Kalagias (L) and write-in Candidate Jason Tate in the November General Election.  District 3 covers a part of Sebastian County -- including Fort Smith -- Washington, Benton, Carroll, Boone, Newton, Pope Counties and part of Marion County.

 

U.S. REPRESENTATIVE - DISTRICT 4

  • Rep. Bruce Westerman (R)*
  • Randy Caldwell (R)
    •  NOTE: The winner will face Hayden Shamel (D), Lee McQueen (I), Jack E. Foster (I), Tom Canada (L) and write-in candidate Susan Ann Martin in the November General Election.  District 4 includes Ashley, Bradley, Calhoun, Clark, Cleveland, Columbia, Dallas, Drew, Franklin, Garland, Grant, Hempstead, Hot Spring Howard, Johnson, Lafayette, Little River, Logan, Madison, Miller, Montgomery, Nevada, Ouachita, Pike, Polk, Scott, Sevier, Union, and Yell counties and portions of Crawford, Jefferson, Newton, and Sebastian counties.

 

GOVERNOR, REPUBLICAN NOMINATION

  • Asa Hutchinson (R)
  • Jan Morgan (R)
    • NOTE: The winner will face the winner of the Democratic primary and Mark West (L) in the November General Election.

 

GOVERNOR, DEMOCRATIC NOMINATION

  • Leticia Sanders (D)
  • Jared K. Henderson (D)
    • NOTE: The winner will face the winner of the Republican primary and Mark West (L) in the November General Election.

 

LIEUTENANT GOVERNOR

  • Lt. Gov. Tim Griffin (R)*
  • Anthony Bland (D)
  • Frank Gilbert (L)

 

ATTORNEY GENERAL

  • Attorney General Leslie Rutledge (R)*
  • Kerry Hicks (L)
  • Mike Lee (D)

 

SECRETARY OF STATE

  • Commissioner of State Lands John Thurston (R)
  • State Rep. Trevor Drown (R)
    • NOTE: The winner of this primary faces Susan Inman (D) and Christopher Olson (L) in the November General Election.

 

STATE SENATE - DISTRICT 5

  • Bryan B. King (R)
  • Bob Ballinger (R)
    • NOTE: The winner of this primary faces Democrat Jim Wallace (D) in the November General Election.

 

STATE SENATE - DISTRICT 8

  • Mathew Pitsch (R)
  • Denny Altes (R)
  • Frank Glidewell (R)
    • NOTE: The winner of this primary faces William Whitefield Hyman (L) in the November General Election.  District 8 includes part of Sebastian County, including Fort Smith.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 76 

  • Kelly Procter Pierce (R)
  • Cindy Crawford (R)
    • NOTE: This seat is being vacated by AR State Rep. Mat Pitsch, who’s running for State Senate.  District 76 includes part of Sebastian County.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 83

  • Timmy Reid (R)
  • Keith Slape (R)
  • Donald Ragland (R)
    • NOTE: This race is winner take all. There is no contender in the November General Election.  District 83 includes Newton, Part of Carroll, part of Pope, and part of Searcy.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 86

  • Mark Kinion (D)
  • Nicole Clowney (D)
    • NOTE: Incumbent State Rep. Greg Leding seeking State Senate seat.  This race is winner take all. There is no contender in the November General Election.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 90

  • Kendon Underwood (R)
  • Jana Della Rosa (R)
    • NOTE: The winner of this primary faces Democrat Kati McFarland (D)  in the November General Election.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 91

  • Dan Douglas (R)*
  • Scott Richardson (R)
    • NOTE: This race is winner take all. There is no contender in the November General Election.   District 91 includes part of Benton County.

 

STATE REPRESENTATIVE - DISTRICT 93

  • Jim Dotson (R)*
  • Gan Nunnally (R)
    • NOTE: The winner of this race will face Gayatri Jane Agnew (D) in the November General Election.

 

ISSUE 1 - ATTORNEY FEE LIMIT
ARKANSAS, STATEWIDE

  • For or Against

 

ISSUE 2- VOTER PHOTO ID
ARKANSAS, STATEWIDE

  • For or Against

 

BENTON COUNTY

SHERIFF

  • Sheriff Shawn Holloway (R)*
  • Glenn Latham (R)
    • NOTE: Winner take all. There is no other contender in the November General Election.

 

SURVEYOR

  • Micheal James (R)
  • Grant Nevill (R)

 

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT 1

  • Mike McKenzie (R)
  • Dale King (R)
    • NOTE: Winner take all. There is no contender in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE -  DISTRICT 11

  • Kelli M. Latham (R)
  • Dustin Todd (R)
    • NOTE: The winner will face Susie Kuilan (D) in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE -  DISTRICT 15

  • Joel Edwards (R)
  • Jamie Sheppard (R)
    • NOTE: The winner will face Asele Mack (D) in the November General Election.

 

CONSTABLE - TOWNSHIP 1

  • Rob A Deal (R)
  • James Hollenbeck (R)
    • NOTE: Winner take all. There is no contender in the November General Election.

 

GENTRY SCHOOL BOARD - POSITION 7

  • Larry Scribner
  • David Williamson
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

GRAVETTE SCHOOL BOARD - POSITION 7

  • Robyn Skaggs Lovell
  • James H. Brown
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

CRAWFORD COUNTY

COUNTY CLERK

  • Teresa Armer-Cobbe (R)
  • Jolynn Tink Wester (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT 3

  • Jim Atchison (R)
  • Chase H. DeCroo (R)
  • David Rofkahr (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT 5

  • Jon Baker (R)
  • Raymond Harvey (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT 6

  • Connie Beyerle (R)
  • Mark Shaffer (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

CONSTABLE - DISTRICT 2

  • Tom Fite (R)
  • Farrah L. Turner (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

CONSTABLE - DISTRICT 4

  • Joe Howard (R)
  • Thomas Dale Roberts (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

CONSTABLE - DISTRICT 9

  • Thomas Buckner (R)
  • Marty Clark (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

MOUNTAINBURG SCHOOL BOARD - POSITION 3

  • Boyd Mize
  • Lesli France
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

FRANKLIN COUNTY

FRANKLIN COUNTY JUSTICE OF THE PEACE - POSITION 4

  • Randy Kinsworthy (R)
  • H. Rex Heffington (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

FRANKLIN COUNTY JUSTICE OF THE PEACE - POSITION 7

  • Gary O’Neal (R)
  • Daniel Cibikr Sr. (R)
  • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election.

 

FRANKLIN COUNTY JUSTICE OF THE PEACE - POSITION 8

  • Kim Loughridge (R)
  • Cody Sosebee (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

OZARK SCHOOL BOARD - POSITION 5

  • Rick Cline
  • Garrett Shepherd
  • Jason Harris
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

FRANKLIN COUNTY CONSTABLE - WHITE OAK

  • Paul Williams (D)
  • Orla Larsen (D)
    • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election.

 

FRANKLIN COUNTY CONSTABLE - BOSTON TOWNSHIP

  • Doug Gilliam (R)
  • Ross Roden (R)
    • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election.

 

JOHNSON COUNTY

SHERIFF

  • Dale Wood (R)
  • J. Shannon Holman (R)
  • Jimmy Stephens (R)
  • James Melson (R)
    • NOTE: Winner will face Jimmy Dorney (D) in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - POSITION 2

  • David L. Smothers (R)
  • Paula Ober (R)
    • NOTE: The winner will face Democrat David Graves in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - POSITION 5

  • Larry Plugge (D)*
  • Mike Estes (D)
    • NOTE: The winner will face Jordan Mayes (R) in the November General Election.  District 5 includes Madison, part of Carroll, part of Crawford, part of Franklin, part of Johnson, part of Sebastian, and part of Washington.

 

CONSTABLE - PITTSBURG

  • Ronnie Wayne Butler (D)
  • Jeff Roberson (D)
    • NOTE: Winner takes all, no contenders in the November General Election.

 

WESTSIDE SCHOOL BOARD - POSITION 4

  • Flo Ann Highfill
  • Kyle W. Holt
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

LOGAN COUNTY

JUDGE

  • Ray Gack (R)
  • Randy Trusty (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

COUNTY CLERK

  • Peggy Fitzjurls (D)
  • Tracye Hughes (D)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

SHERIFF

  • Jason W. Massey (R)
  • Jason Parsons (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

PARIS SCHOOL BOARD - POSITION 5

  • Dustin P. Schluterman
  • Beth Ullrich
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

MADISON COUNTY

CONSTABLE - NORTH TOWNSHIP

  • Michael Sloan (D)
  • Lucas Myer (D)
    • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election.

 

HUNTSVILLE SCHOOL BOARD - ZONE 3

  • Danny Thomas
  • Tara Thompson Box
  • Joey McConnell
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

SCOTT COUNTY

JUDGE

  • James Forbes (D)
  • Phillip Sherrill (D)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

CONSTABLE

  • Rick Powell (D)
  • Tim McCurter (D)
    • NOTE: Winner will face Tim Starr (R) in the November General Election.

 

SEBASTIAN COUNTY

ASSESSOR

  • Susan Clem (R)
  • Zach Johnson (R)*
    • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election.

 

CONSTABLE - POSITION 2

  • Jeffrey B. Turner (R)
  • Steve Wiley (R)
  • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.

 

JUDGE

  • Ken Blevins (D)
  • Mosie Boyd (D)
    • NOTE: Winner will face incumbent David Hudson (R) in the November General Election.

 

SHERIFF

  • Jarrard Copeland (R)
  • Randy McFadden (R)
  • Hobe Runion (R)
    • NOTE: Winner takes all, no other contenders in the November General Election.  This seat is being vacated by Sheriff Bill Hollenbeck, who served since 2011.

 

TREASURER/COLLECTOR

  • Steve Hotz (R)
  • Judith Miller (R)
    • NOTE: Winner will face Jeannie Wilson (D) in the November General Election.

 

WASHINGTON COUNTY

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT  5 

  • Denny Upton (R)
  • Patrick W. Deakins (R)
    • NOTE: Winner will face Dana Reynolds (D) in the November General Election.

 

JUSTICE OF THE PEACE - DISTRICT 13

  • Joel Maxwell (R)
  • Willie E. Leming (R)
    • NOTE: Winner takes all, no contender in the November General Election. 

 

MILLAGE - SILOAM SPRINGS

  • For or Against

 

LINCOLN SCHOOL BOARD - AT-LARGE POSITION 2

  • Oleta Conner Danforth
  • Dax Moreton

 

SPRINGDALE SCHOOL BOARD - AT-LARGE POSITION 2

  • Jefferson Miller
  • Nick Emerson
    • NOTE: Nonpartisan Election, Both Benton and Washington Counties

 

WEST FORK SCHOOL BOARD - POSITION 1

  • Randall Coker
  • Mark Edward Findahl
    • NOTE: Nonpartisan Election

 

SUPREME COURT

  • Courtney Goodson*
  • David Sterling
  • Kenneth Hixson
    • NOTE: Nonpartisan Election

 


 

MAY 7, 2018
Early voting begins at 8 a.m.

MAY 22, 2018
Preferential Primary Election

NOVEMBER 6, 2018
Nonpartisan General Election

For all your election questions visit the Arkansas Secretary of State’s website and the Arkansas election calendar.

Notice: you are using an outdated browser. Microsoft does not recommend using IE as your default browser. Some features on this website, like video and images, might not work properly. For the best experience, please upgrade your browser.